O doświadczeniu mistycznym i obecności Maryi - bp Andrzej Siemieniewski

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 29,00 zł 29.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

OpisNajgłębszym i najbardziej oczywistym źródłem mistycyzmu chrześcijańskiego jest Pismo Święte. Niektóre teksty biblijne odegrały w tej mierze rolę zupełnie kluczową, jak na przykład modlitwa Ojcze nasz.

Szczególnie w starożytności Kościoła, a także jeszcze w średniowieczu, bardzo wyraźnie widać, że te dwa słowa – „Ojcze nasz” – zawierają całą sumę mistycznej energii chrześcijaństwa.

Starożytny Kościół uczył się modlitwy na komentarzach do tego tekstu. Wielu wybitnych autorów starożytności – Tertulian, Orygenes, Cyprian – uważało, że zadanie wprowadzenia do sztuki modlitwy chrześcijańskiej wypełnią najlepiej, jeśli skomentują, werset po wersecie, kolejne wezwania Modlitwy Pańskiej, jako że zawierała ona w zalążku całość chrześcijańskiego przeżycia:

„Gdy mówimy «Ojcze» – uznajemy Boga, w Ojcu – wzywa się i Syna, nie pomija się tu i Matki – [którą jest nasz] Kościół”;

„Niech pozna Ojciec słowa swojego Syna: gdy się modlimy, mamy Go u Ojca za obrońcę z racji naszych grzechów, posługujemy się słowami naszego Obrońcy”.

Wybitny walor – zarówno świadectwa życia mistycznego, jak i zaproszenia do takiego przeżywania wiary – mają niektóre teksty Pawłowe. Warto tu przytoczyć przede wszystkim słowa:

„Ja dla Prawa umarłem przez Prawo, aby żyć dla Boga: razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 19-20);

„Ten, kto się łączy z Panem, jest z Nim jednym duchem” (1Kor 6, 17);

oraz:

„My wszyscy z odsłoniętym obliczem oglądamy jak w zwierciadle chwałę Pana i przemieniamy się w ten sam obraz, osiągając coraz większy stopień chwały, a sprawcą tego jest Pan – Duch” (2Kor 3, 18)92.

Przez wszystkie wieki istnienia Kościoła niewyczerpanym pokarmem dla pobożności mistycznej stawały się opisy biblijnych scen: wejście Mojżesza na Górę Synaj, Przemienienie Jezusa na Górze Tabor, Ostatnia Wieczerza. Więcej nawet, panowało generalne przekonanie, że czytanie Pisma jest samo w sobie rodzajem mistycznego doświadczenia religijnego, gdyż sam Duch Święty prowadzi wtedy chrześcijanina czytającego Biblię do osobistego spotkania z przemawiającym w objawionym tekście Ojcem i Synem.

Najważniejsze źródła mistyki chrześcijańskiej są więc ściśle biblijne, a wielcy mistycy Kościoła odnosili się chętnie zarówno do Biblii Hebrajskiej, jak i do pism Nowego Testamentu.

 

______________

 

Świętość Kościoła, świętość Maryi, świętość chrześcijanina – te trzy pojęcia stanowiły logiczny ciąg już w starożytności. Św. Augustyn pisał: „Jesteście członkami Chrystusa, wy, do których przemawiam. Któż was zrodził? Słyszę głos waszego serca: «Matka-Kościół». Ta matka święta, czcigodna, podobna do Maryi: rodzi i jest Dziewicą” .

Świętość Maryi postrzegał ów starożytny doktor Kościoła jako znamienity przykład świętości Kościoła, mogący być inspiracją dla wszystkich innych jego członków:

„Maryja jest częścią Kościoła, członkiem świętym, wybitnym, ważniejszym od wszystkich
innych, ale jednak członkiem całego Ciała” .

Dlatego może być źródłem inspiracji i nadziei na zwycięstwo łaski Bożej w sercu każdego chrześcijanina. Jedyne i ostateczne źródło świętości, Bóg, może sprawić owocowanie zwycięstwa łaski w jednej osobie dla dobra wielu innych.

 

______________

 

 

Ks. Dominik Chmielewski SDB:

Biskup Andrzej Siemieniewski pragnie, aby te zapisane stronice były nie tylko źródłem wiedzy, ale także zachętą do indywidualnej refleksji.

Jak w obecnym świecie odnaleźć prawdziwą głębię duchowości? Jak rozumieć mistykę i wejść w jej doświadczenie? Czy mistyka jest uniwersalna dla wszystkich tradycji religijnych, stanowiąc swoisty język łączący ludzkość? Czy mistyczne doświadczenie Boga jest dostępne dla każdego z nas?

Jakie miejsce w tej dyskusji zajmuje mistyka różnych tradycji, w tym chrześcijaństwa? Dlaczego nie możemy postawić znaku równości między mistyką buddyzmu czy hinduizmu a chrześcijańską? I wreszcie - jak w tym wszystkim odnaleźć własną drogę do świętości, mając za wzór życie Maryi?

W intrygujący, a zarazem jasny sposób Autor zaprasza nas do refleksji, wychodząc od postmodernistycznego spojrzenia na religię i reinterpretację mistyki, przez rozmowy o głębi doświadczenia religijnego w kontekście wiary chrześcijańskiej, po refleksje nad uniwersalnym dziedzictwem mistyki w różnych tradycjach i w końcu – dążeniu każdego chrześcijanina do świętości, zainspirowanej duchowością Maryi.

 

Zajrzyj do środka 

 

 

Autor: bp Andrzej Siemieniewski 

Ilość stron: 176

 

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

Moje kategorie
Inni kupili również
Nasza propozycja dla Ciebie
In Sinu Jesu. Kiedy Serce mówi do Serca.
In Sinu Jesu. Kiedy Serce mówi do Serca.

55,00 zł

Cena regularna:

59,00 zł

Najniższa cena: 55,00 zł
szt.
Maryja. Kobieta naszych czasów
Maryja. Kobieta naszych czasów

20,00 zł

Cena regularna:

28,00 zł

Najniższa cena: 20,00 zł
szt.
Wszystko dla Niej
Wszystko dla Niej

22,00 zł

Cena regularna:

44,00 zł

Najniższa cena: 20,00 zł
szt.
Św. Andrzej Bobola. Bohater Chrystusowy
Św. Andrzej Bobola. Bohater Chrystusowy

20,00 zł

Cena regularna:

34,00 zł

Najniższa cena: 20,00 zł
szt.
Matka Boża z Medziugorie. Obraz A4 z zawieszką
Matka Boża z Medziugorie. Obraz A4 z zawieszką

22,00 zł

Cena regularna:

27,00 zł

Najniższa cena: 20,00 zł
szt.

Skontaktuj się z nami

509 721 904

sklep@sumuswydawnictwo.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium